Sztruks - powrót króla
Sztruks to tkanina o wyraźnym wzorze, "sznurka" lub wale. Nowoczesny sztruks najczęściej składa się z paciorków, czasem wykazujących kanał (odsłonięty do tkaniny bazowej) między pęczkami. Sztruks jest w istocie prążkowaną formą aksamitu. Zarówno aksamit, jak i sztruks pochodzą z tkaniny fustionewej czyli grubej bawełny.
fot. przedstawia próbkę tkaniny typu: Fustian, Len i Moleskin
Tkanina wygląda tak, jakby była zrobiona z wielu kordów ułożonych równolegle, a następnie połączonych ze sobą. Słowo "sztruks" pochodzi od sznurka i duroy, grubej wełnianej tkaniny wykonanej w Anglii w XVIII wieku. Interpretacja tego słowa jako corde du roi (z francuskiego, sznur króla) jest fałszywą etymologią.
fot. przedstawia próbkę tkaniny sztruksowej 8 Wale Heavy Corduroy
Jako tkanina, sztruks jest uważany za trwały materiał. Sztruks znajduje się w konstrukcji spodni, kurtek i koszul. Szerokość sznurka jest powszechnie określana jako wielkość "płata" (to jest liczba grzbietów na cal). Im niższa liczba "wale" (rowków), tym grubsza jest szerokość (na przykład 4-wale jest znacznie grubsza niż 11-wale). Ilość sztruksu na cal może wahać się od 1,5 do 21, chociaż tradycyjny standard mieści się w przedziale między 10 a 12. Szeroka płachta jest częściej używana w spodniach i tapicerce meblowej (głównie tapczany); średnie, wąskie i delikatne tkaniny są zwykle spotykane w odzieży noszonej powyżej talii.
Sztruks jest wytwarzany przez tkanie dodatkowych zestawów włókien w tkaninie bazowej w celu uformowania pionowych grzbietów zwanych wale`ami (rowkami).
All comments