Trend na klasykę. Spodnie z wysokim stanem, szelki, mankiety i… co jeszcze?

Trend na klasykę. Spodnie z wysokim stanem, szelki, mankiety i… co jeszcze?

MANKIETY W SPODNIACH

To taki subtelny znak, że znacie się na modzie. Klasyczne spodnie w kant z podwiniętymi nogawkami. Ich historia sięga aż XIX wieku, kiedy to król angielski Edward VII zaczął podwijać spodnie, by najzwyczajniej w świecie chronić je przed brudem. Później eleganccy panowie „nosili się” tak uprawiając sporty (tenis ziemny, golf). Dzisiaj, właśnie ze względu na sportową historię nosimy je do ubrań o nie do końca formalnym charakterze. Najlepiej jeśli są uszyte z takich tkanin jak flanela, tweed czy len. Lubią nieoczywiste kolory: brudny róż, pomarańcze, czy tak zwane „zgniłe” zielenie. Idealna szerokość mankietów (zwanych często manszetami) to od 3 do 5 centymetrów. 

spodnie do kupienia TUTAJ

ZAKŁADKI

To żadna „świeżynka”, zakładki w spodniach pojawiają się już od kilku sezonów, ale stopniowo jest ich co raz więcej. Warto zainwestować w choć jeden model z tym detalem. Zakładki to nic innego jak pionowe plisy biegnące od pasa w dół. Początkowo pełniły funkcję praktyczną. Nadmiar materiału zebrany w plisy pozwalał na większy komfort w okolicy brzucha podczas siedzenia. Obecnie nosimy je kiedy chcemy wyszczuplić nogi, dodać stylizacji formalnego charakteru i podkreślić zamiłowanie do tradycyjnego krawiectwa. 


WSKAZÓWKA

Zakładki w spodniach często mylone są z zaszewkami. Zakładka to założona tkanina, plisa z widocznym zagłębieniem. Przy zastosowaniu podwójnych zakładek w spodniach, szyte są one tak, że pierwsza od zamka jest głębsza i dłuższa, niż druga, co daje ładny efekt wizualny, a przy okazji zwiększa obwód w biodrach zachowując wymiar pasa. To świetne rozwiązanie dla sylwetek o mocno rozbudowanych udach lub dla osób lubiących dodatkowy luz w biodrach.

Zaszewka jest to zebrana tkanina i zaszyta do wewnątrz, tak że na spodniach po ich zewnętrznej stronie widać jedynie gładki szew. Zaszewka powoduje lepsze dopasowanie spodni.

SPODNIE Z WYSOKIM STANEM

Skoro już mówimy o zakładkach, to warto wspomnieć, że najczęściej występują w towarzystwie wysokiego stanu. Stan spodni to nic innego, jak wysokość spodni, mierzona od szwu łączącego nogawki w kroku do paska. Stan spodni to inaczej mówiąc miejsce, gdzie leży pas spodni na torsie. Mówimy o wysokim stanie, kiedy pas spodni leży wyżej na torsie, a o niskim stanie, kiedy spodnie leżą niżej na torsie, bliżej bioder. Tym samym, niski stan jest krótszy, a wysoki stan spodni jest dłuższy.

W ostatnich latach stan spodni miał być niski, niemal jak w kobiecych modelach, biodrówkach. Musiał (właściwie nadal musi) mocno przylegać do bioder a nogawka na dole powinna mieć maksymalnie 20 centymetrów (w slimowanych nawet 16-17cm). Obecnie widać, że ten trend się powoli zmienia i w wielkim stylu powracają spodnie z pierwszej połowy XX w. – wysokie, luźne, z mankietami i zaszewkami. Pojawia się nadzieja, że rurki znikną z naszych ulic.

SZELKI DO SPODNI

Tak! Drodzy Panowie, one też powoli, ale sukcesywnie wracają na modową scenę, szczególnie w wersji zapinanej na guziki. Może niektórym kojarzą się z dziećmi albo starszymi panami z brzuszkami, nic bardziej mylnego. W świecie świadomych mody, stylu i wizerunku męskiego spodnie na szelki to szczyt elegancji i  można je nosić bardzo stylowo. Wystarczy spojrzeć na agenta 007, żeby pozbyć się wszelkich wątpliwości. Poza byciem modnymi mają funkcje praktyczne – przytrzymują spodnie, sprawiają że koszula nie wychodzi z nich zbyt łatwo, pomagają zachować schludny wygląd. 

zdj. Pinterest

DWURZĘDOWE MARYNARKI

Kiedyś modne, później odeszły w zapomnienie a nawet bywały obiektem kpin. Teraz powracają w wielkim stylu. Kraciasta dwurzędówka to strzał w dziesiątkę. Dzisiejsze modele w niczym jednak nie przypominają tych z lat 90 i serialu „Policjanci z Miami”. Są idealnie skrojone, krótsze, wytaliowane i przylegające do sylwetki. Oczywiście pamiętajcie, że dolny guzik ma być zawsze rozpięty!

KAMIZELKI 

Garniturowe modele kamizelek nosimy (szczególnie w ciepłe dni) zamiast marynarek. Po prostu łączymy je z koszulą i nie krępujemy się takiego zestawu nawet podczas poważnych biznesowych spotkań. W tym sezonie jest to całkowicie dopuszczalne i świadczy o naszym obeznaniu z modą i trendami. Do pracy kamizelki łączymy ze spodniami garniturowymi, po pracy sięgamy po bardziej casualowe – lniane, flanelowe, tweedowe. Mogą być we wzory, na przykład kraty. 

kamizelka do kupienia TUTAJ

 

All comments