SPODNIE MTM. CO TO ZNACZY I DLACZEGO POWINIENEŚ MIEĆ CHOCIAŻ JEDNĄ PARĘ?

SPODNIE MTM. CO TO ZNACZY I DLACZEGO POWINIENEŚ MIEĆ CHOCIAŻ JEDNĄ PARĘ?

Dzisiaj zajmiemy się rozszyfrowywaniem jednego z bardziej znanych w branży krawieckiej skrótów. Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest MTM i po co się to robi, zapraszamy do lektury.

CO OZNACZA TERMIN MTM?

Skrót MTM pochodzi od angielskiego made to measure i w wolnym tłumaczeniu oznacza szycie pasowane. Jest to coś pomiędzy szyciem na miarę, a kupowaniem gotowych ubrań. 

NA CZYM POLEGA?

Sprzedawca dokonuje pomiaru osoby zamawiającej ubranie. Krawiec nie uczestniczy w tym spotkaniu. Nie tworzy się też indywidualnej formy, a jedynie dopasowuje już istniejącą, standardową. Często daje się do zmierzenia marynarkę albo garnitur testowy, żeby klient mógł się zorientować jaki będzie efekt końcowy. Można wprowadzić drobne zmiany, na przykład inny kolor guzików albo nici, którymi obszyte są dziurki. 

W przypadku spodni najczęstszymi poprawkami są:

-skracanie lub wydłużanie nogawek

-zwężanie i poszerzanie nogawek 

-zwężanie, poszerzanie pasa

Przymiarka jest jedna, następny krok to odbiór gotowych spodni. 

Warto w ten sposób dopasowywać spodnie, bo rzadko się zdarza, żeby model zdjęty ze sklepowej półki leżał idealnie. Szycie pasowane pozwala zbliżyć się do ideału w niedrogi i prosty sposób. A jak wiadomo, szczegóły są najistotniejsze, za długie albo za szerokie nogawki mogą zepsuć całą stylizację. 

DLA KOGO?

MTM najlepiej sprawdza się u panów z proporcjonalnymi sylwetkami, na których odzież nieźle leży i wymagane są tylko drobne poprawki. Jest znacznie tańsze od szycia na miarę, więc będzie dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy oszczędzić parę groszy. Proces dopasowywania jest również znacznie prostszy i szybszy niż bespoke (szycie na miarę).  

All comments