Spodnie flanelowe co to jest i jak je nosić?
W klasycznej elegancji szczególnie spodnie flanelowe szare mają swoją ugruntowaną pozycję ze względu na charakter tkaniny właśnie, która pozwala na tworzenie zarówno klasycznych stylizacji, jak i tych pół formalnych, ale nie można nie wspomnieć o wyjątkowych właściwościach tkaniny, która w okresie chłodów i mrozów sprawdza się doskonale.
Dlaczego flanela to tkanina idealna na okres zimowy?
Ponieważ nie dość, że flanela ma strukturę włosa, która umila zimne poranki, to jeszcze potrafi się elegancko zaprezentować. Flanela to bardzo uniwersalna tkanina, a spodnie flanelowe można nosić zarówno zimą jak i wiosną czy nawet latem, zależnie jaką gramaturę tkaniny, z której są uszyte wybierzemy.
Bardzo ciężko znaleźć flanelowe spodnie, z dobrej tkaniny, z prawdziwej wełny, dzięki której spodnie będą miały doskonały wygląd, ale przede wszystkim zachowają cechy charakterystyczne flaneli.
Współczesna moda spowodowała, że spodnie flanelowe męskie z biegiem lat stały się raczej domeną starszej części społeczeństwa, a wszechobecny dżins zdominował nawet salony. Nie ma większej straty, ponieważ flanela może być bardzo różnorodnie stylizowana i wygląda doskonale niezależnie od wieku jej właścicieli.
Dzisiaj do lamusa odchodzą poliestrowe tkaniny i coraz częściej można zauważyć nawet młodsze pokolenie lubujące się w ciuchach z tkanin wysoko jakościowych, coraz więcej osób zaznajamia się z kanonami klasycznej elegancji, gdzie Flanela ma swoje mocne miejsce. Spodnie flanelowe na tej fali powrotu do klasyki wracają do łask i szczególnie w okresie jesienno-zimowym nie mają sobie równych. W kanonie klasycznej elegancji mieszczą się zarówno spodnie flanelowe szare, ale i spodnie flanelowe brązowe
Ale od początku. Zacznijmy od tego co to jest flanela?
Proszę nie mylić spodni, o których teraz piszemy z piżamami z bawełny, bo te to zupełnie inna para kaloszy. Spodnie męskie flanelowe do spania są szyte z tkaniny flanelowe bawełnianej. My będziemy się skupiać tutaj na tkaninie garniturowej wełnianej i spodniach klasycznych eleganckich.
Flanela to tkanina o specyficznym „chwycie” to znaczy, że ma przyjemny wyczuwalny włos, który jest przylegający, ale pojedyncze włoski wychodzą z podstawowej struktury tkaniny, są jakby wyciągnięte z tkaniny. To wszystko powoduje, że mamy ubranie przyjemne w dotyku, wygodne i ciepłe, ale równocześnie nie tracimy na elegancji.
Spodnie flanelowe co to znaczy, jak nosić spodnie flanelowe i jakie kolory spodni flanelowych wybrać?
Aby zrozumieć nieco więcej o tym z jaką tkaniną mamy do czynienia, zacznijmy od podstaw.
Każda tkanina wełniana na garnitury jest utkana z przędzy, czesanej(combed) lub zgrzebnej(carded). Wełny czesankowe będą bardziej wytrzymałe. Ich włókna w procesie produkcji zostały oddzielone, pozostawiając jedynie długie pasma włókien, które następnie są wyczesywane równolegle, tak że ich struktura staje się mocna, gładka, niemal śliska.
Natomiast wełny zgrzebne są tak wyczesywane, że pozostawia się włókna krótkie i długie, układa się je w nieregularny sposób, w efekcie czego, powstaje tkanina o niejednorodnej strukturze, ale będzie to tkanina słabsza o wykończeniu matowy, niemal szorstkim (tweed).
Efekt miłej w dotyku tkaniny flanela zawdzięcza specjalnemu procesowi produkcji. Ta wyjątkowa tkanina jest wytwarzana z ciasno tkanej wełny, następnie szczotkowanej specjalną metalową szczotką pod różnym kątem, tak by uzyskać nieregularną strukturę, czego wynikiem jest charakterystyczny przyjemny chwyt i widoczny, wyczuwalny włos.
Wełniane spodnie flanelowe mogą być zrobione z flaneli zgrzebnej (carded) lub czesankowej (combed). Oryginalna flanela zawsze będzie to ta zgrzebna, gdzie w procesie produkcji wykluczono wyczesywanie włosów włókien wzdłuż siebie, selekcję i eliminację krótkich włókien, przez co tkana przędza ułożona jest w nieregularny sposób. Zachowane są włókna długie i krótkie, przez co struktura tkaniny jest nierównomierna, włókna wystają od podstawy, a efekt końcowy to słabsza, delikatniejsza tkanina, ale przyjemna w dotyku, miękka, przypominająca lekki koc, która daje przyjemne ciepło podczas noszenia w mroźne poranki.
Wytrzymałość flanelowych spodni
Flanela zgrzebna przez tę właśnie nieregularną strukturę utkania jest jako materiał znacznie mniej wytrzymała na otarcia niż jej koleżanka tkanina wełniana czesankowa. Ze względu być może na podatność na otarcia, flanela została wyparta z rynku i przez lata stała się mniej dostępna, przez co dziś jest towarem luksusowym. Wełniane spodnie flanelowe są bardziej podatne na przetarcia w miejscach newralgicznych, czyli w kroku, gdzie następuje regularne ocieranie się tkanin o siebie.
Dlatego nie powinno się nosić jednej pary spodni flanelowych codziennie, bowiem takowa nie wytrzyma długo takiego użytkowania i prędzej, czy później ulegnie zniszczeniu. Musimy jednak pamiętać o o sposobie utkania flaneli, aby wyobrazić sobie jej wyjątkową strukturą, która to właśnie daje nam komfort noszenia i miłą ciepłotę.
Flanelowe spodnie jak dbać o nie, aby długo służyły
Jeśli lubisz flanelę lub chcesz się stać jej godnym właścicielem, aby wkroczyć mocniej w klimat męskiej elegancji uszanuj swój wybór. Zakładaj spodnie flanelowe na specjalne okazje, lub uzupełnij garderobę o kolejne pary flaneli, a najlepiej dodaj do swojej szafy jeszcze spodnie innej kategorii, jak chinosy, sztruksy, czy spodnie z wełny czesankowej, czyli klasyczne spodnie garniturowe. Pamiętaj również o kroju i przeproś się z krojem regularnym.
Flanelowe spodnie są naprawdę bardzo uniwersalne, a to zawdzięczają właśnie strukturze tkaniny, która może jest nieco słabszym ogniwem, ale dobrze traktowana będzie odwdzięczać się mnóstwem świetnych zestawów, od tych biznesowych po te potrzebne na wyprawę do domku w górach.
Jak prać spodnie flanelowe?
Pierzemy chemicznie, to najlepsze rozwiązanie, ale jeśli jesteśmy w sytuacji podbramkowej, możemy uprać je w pralce w zimnej wodzie, na niskich obrotach, najlepiej na programie wełna lub ręcznie.
Zasada nr 1.
Nie noś jednej pary spodni flanelowych codziennie.
Nie jest zalecane noszenie spodni flanelowych codziennie, bo nie są to spodnie typu bawełniane chinosy, typowe codzienne spodnie. Traktujmy flanelowe spodnie z godnością i delikatnością, jaka jej się należy, bo to tkanina szlachetna i unikalna. Upajajmy się jej miłym dotykiem, ale nie za często. Zaopatrzmy się w większe ilości par tejże flaneli, tak by nosić je naprzemiennie, wtedy posłuży nam dłużej.
Zasada nr 2.
Wybierz szerszy krój spodni.
Należy również rozpatrzyć krój spodni, jaki wybieramy kupując flanelowe spodnie. Pamiętać bowiem musimy, że spodnie flanelowe o kroju mocniej dopasowanym będą bardziej podatne na przetarcia na przykład w kroku niż ich odpowiednik w kroju szerszym, np. krój zwany regular. Jeśli lubisz wersję slim swoich ubrań, pamiętaj aby jednak w udach i biodrach spodnie były szersze. Wybierz taki krój regular, którego góra jest szersza, a nogawka zwęża, ku dołowi. Spodnie flanela wełniana w takim kroju znajdziesz tutaj.
Zasada nr 3.
Zawsze używaj kilka par spodni naprzemiennie.
Osobną sprawą jest zaopatrzenie się w dodatkowe pary spodni, które będziemy nosić zamiennie z naszymi ulubionymi flanelowymi i tak dobrym wyborem będą spodnie sztruksowe, czy moleskiny, jeśli zależy nam na ciepłocie i przyjemności noszenia w okresie jesienno-zimowym.
Te działania zapobiegawcze pozwolą nam eksploatować garderobę w sposób optymalny jak najdłużej, tak by zakup spodni flanelowych, który zawsze jest wydatkiem nie ściągał nam snu z powiek obawą przed możliwym rozdarciem.
Nawiasem mówiąc, dżentelmen winien zmieniać swoją garderobą, a więc system noszenia tej samej pary spodni dzień w dzień pozostawmy fanom raw denimu.
Spodnie flanelowe jaki kolor wybrać?
Szarość to najbardziej neutralny z kolorów, który daje się łączyć z każdym innym, przez co można stworzyć zestawy od tych biurowych, do weekendowych ale pozostaje on najbardziej właściwym wyborem, jeśli szukamy formalnej opcji na flanelę. Cała reszta kolorów będzie mniej formalna, będzie się również ciężej zestawiać i koordynować z innymi częściami garderoby, jak marynarka, czy koszula.
Flanela zwykle pojawia się głównie w odcieniach szarości, ale również dostępne są kolory beżowe, szlachetnego granatu, ciemnej butelkowej zieleni, czy unikalnego brązu. Dodatkowo nie można zapomnieć o dobrodziejstwie wzorów, ponieważ znaleźć można również spodnie flanelowe w kratę windowpane, czy inne ciekawe kraty lub prążek.
Gdzie kupić spodnie flanelowe?
Będąc w posiadaniu całej obszernej wiedzy na temat co to są spodnie flanelowe, pozostaje odpowiedzieć na pytanie gdzie kupić takie spodnie.
W naszym sklepie na stronie www.benevento.pl możesz wybrać parę, która cię interesuję, dobrać odpowiedni rozmiar i cieszyć się zakupem bez wychodzenia z domu w poszukiwaniu odpowiednich spodni.
Zapoznaj się z naszą kolekcję spodni flanelowych, wyprodukowanych w Polsce, w naszej szwalni, z flaneli wełnianiej Vitale Barberis Canonico. W kolekcji znajdziecie klasyczne spodnie flanelowe szare, ale również brązową flanelę, spodnie flanelowe w prążek, czy w kratę.
Flanela i Vitale Barberis Canonico
Tkalnia Vitale Barberis Canonico produkująca tkaniny w zagłębiu tkalniczym nieopodal miejscowości Biella w północnej części Włoch jest w tym biznesie od ponad 15 pokoleń, a flanela jest ich sztandarowym wyrobem.
W swojej ofercie mają flanelę z wełny zgrzebnej oraz lżejszą flanelę z wełny czesankowej. Ich flanela jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. VBC w swojej kolekcji ma dużą różnorodność kolorystyczną oraz wzory głównie w szarościach.
Jeśli widzisz szary garnitur flanelowy, są duże szanse, że jest on uszyty z wełny od Vitale Barberis Canonico, ponieważ mają oni doskonały stosunek ceny do jakości. Może dziwić, jak to jest możliwe, ale fabryka kontroluje wszystko od produkcji wełny (tak tak, strzyżenie owiec, przędzenie przędzy, farbowanie jej) aż do tkania, wykończenia i sprzedaży gotowej tkaniny.
Do czego pasują i na jakie okazje założyć spodnie flanelowe.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, szare spodnie flanelowe należą do najłatwiej zestawialnych, jeśli można tak określić części garderoby w ogóle. Natomiast wszystko zależy od tego jaki jest stopień formalności, miejsca gdzie się wybieramy. Zależnie od tego możemy stworzyć zestawy mniej lub bardziej formalne.
Szare flanelowe spodnie to klasyka męskiej elegancji. Można je nosić na formalne okazje (oprócz wydarzeń z kodem ‚black tie’), jak i na półformalne i codzienne okoliczności. Flanela jest doskonałym materiałem do fuzji pomiędzy klasyką, a codziennym swobodnym stylem.
Jakie buty do flanelowych spodni.
Jeśli ma być klasycznie i formalnie, wybierzmy czarne lub brązowe oxfordy, jeśli mamy się ubrać mniej formalnie, być może na co dzień do pracy ubieramy się półformalnie, a więc możemy założyć skórzane kozaki, nawet te w nieco wojskowych stylu, zamszowe brązowe buty typu chukka lub nawet białe sneakersy, jeśli mamy zestaw ze swetrem lub koszulą i mamy zupełnie luźny charakter pracy, lub szukamy zestawów na weekend.
Jaka koszula do spodni flanelowych.
Do flaneli najbardziej pasować będzie koszula o podobnym charakterze, a więc wybierajmy koszule półformalne. Bardzo spójny zestaw stworzymy z koszulą flanelową, ale w wersji klasycznej, czyli odrzucamy koszule w czerwoną kratę rodem z westernu, takie pozostawmy sobie na sobotę, kiedy to może się przydać do rozpalenia ogniska w górach. Wybierzmy zatem koszulę gładką w stonowanych odcieniach, granatu, szarości, lub koszulę w drobną kratę gingham. Możemy również założyć koszulę denimową, która nie dość, że pasuje swoją formalnością do flaneli, to ładnie odmieni szarość całego zestawu. Oczywiście do pracy, jak najbardziej możemy zakładać koszulę bardziej eleganckie, jajlepiej te oxford button down.
Jaka marynarka do spodni flanelowych.
Główny kolor flanelowych spodni, czyli szary to bardzo wdzięczny kolor, można go łączyć ze wszystkim. Co znaczy, że dobierając marynarkę w dowolny wzór nie musimy się martwić, że coś pójdzie nie tak. Do naszych spodni flanelowych w odcieniach szarości, będzie pasować dosłownie wszystko. Ale pamiętajmy, że nie należy raczej łaczyć flaneli z delikatnymi tkaninami wełnianymi, a raczej z marynarkami uszytymi z tkaniny o podobnej gramaturze i fakturze. CZyli tutaj dobrze sprawdzą się marynarki z flaneli, czy ewentualnie marynarki z tweedu o delikatnym splocie.
Spodnie na formalne okazje.
Struktura flaneli nie przeszkadza jej wyglądać elegancko. Jeśli połączymy flanelowe spodnie ze sportową marynarką, do tego założymy koszulę i krawat, całość będzie wyglądać wystarczająco formalnie. Jeśli dodamy do tego jeszcze poszetkę i spinki do mankietów, jeszcze mocniej podkreślimy formalność zestawu.
Spodnie do pracy
Jak użyć flaneli w pracy, to zależy od jej charakteru. Jeśli nie musimy nosić w pracy marynarki, możemy śmiało do flaneli założyć sweterek z wełny merino w kolorze granatu czy burgundu, możemy również założyć sweterek z golfem w podobnych kolorach. Tego typu zestawy sprawdzą się w pracy doskonale.
Spodnie na co dzień
Urok spodni flanelowych polega na tym, że będą wyglądać dobrze zarówno z marynarką, jak i zestawiając je z dobrze dopasowaną koszulką i koszulą ze swobodnym kołnierzykiem. W wydaniu weekendowym nie musimy się martwić, jakie buty ubrać. Na weekend świetnie wyglądać będą spodnie z szarej flaneli z mocnymi butami o niemal wojskowych charakterze, do tego gruby sweter i dłuższa kurtka puchowa.
Przykłady znanych osób noszących spodnie flanelowe.
Walory flaneli wełnianej doceniane są przez osobistości ze świata sztuki, biznesu i polityki. Poniżej można zobaczyć znane osoby noszące flanelę.
All comments