Męska kamizelka, historia zatacza koło!

Męska kamizelka, historia zatacza koło!

Ponieważ wielu mężczyzn również dzisiaj uważa, że kamizelka to nierozerwalna cześć garnituru o formalnym charakterze. Jeżeli dotrzesz do końca tego tekstu to przekonasz się, że męska kamizelka obecnie może mieć zupełnie inne, o wiele ciekawsze oblicze.

Mimo, że w naszym kraju nieformalne męskie kamizelki wciąż są trudno dostępne, tocały czas wzrasta na nie zapotrzebowanie i to zarówno wśród starszych jak i młodszych konsumentów. 

Męska kamizelka w nowoczesnym wydaniu zacznie różni się od swojego pierwowzoru sprzed kilku lat. 

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest poszerzenie palety kolorów, wzorów oraz faktur.  Pojawiła się męska kamizelka w kratę, pepitkę czy jodełkę, a do klasycznych szarości dołączyły takie kolory jak rózn odcienie brązu, beżu a nawet bardziej odważnych kolorów takich jak złoto czy  fiolet.  Wybór męskiej kamizelki jest uzależniony wyłącznie od tego, jakie są opodobania klienta.

Co więcej parę lat temu w sklepach widywano jedynie kamizelki jednorzędowe, natomiast obecnie podobnie jak w przypadku marynrek , do łask wracają kamizelki o dwóch rzędach guzików. Mające ostre, szerokie klapy marynarki dwurzędowe bardzo dobrze prezentują się zarówno jako dodatek do marynrki, jak i samodzielnie noszone cześci garderoby. 

Panujące obecnie w modzie męskiej trendy spowodowały wyodrębnienie kilku podstawowych fasonów według których szyte są nieformalne męskie kamizelki, oto jak przedstawia się ich podział: 

Męskie kamizelki jednorzędowe:

W naszym kraju to obecnie najbrdziej popularny i najpowszechniej dostep  rodzaj męskich kamizelek. Najczęściej nie posiadają one i stanowią część garnitur. Radziej zdarzaj się nieformalne męskie kamizelki tego rodzaju przeznaczone do noszenia solo, w casualu albo w barwniejszych zestawach koordynowanych.  Jest głównie dltego, ponieważ meskie kamizelki tego rodzaju wykonane są najcześciej z wełny.  

Jest jednak prosty sposób na wprowadzenie wełny na poziom bardziej nieformalny – jest nim nieformalna męska kamizelka w krate. Niezależnie czy chcemy ją założyć do nieformalnego garnituru,zestawu koordynowanego, cardigana  , męska kamizelka w kratę sprawdzi się w każdej z tych sytuacji.  

Męskie kamizelki jednorzędowe można zakupić także w wersji z klapami. Moge one mieć klapy ostre lub otwarte. Niezależnie od wyboru obie wersje możesz nosić solo lub z marynarką czy garniturem. 

Męskie kamizelki dwurzędowe:

koljenym rodzajem męskich kamizelek, które możemy wyróżnić są kmizelki dwurzędowe, które jak sama nazwa wskazuje mają dwa rzędy guzików.  Podobnie jak jednorzedówki mogą ale nie muszą posiadać klap. W tym przypadku klapy także mogą być ostre lub szalowe. Ten drugi rodzaj o wiele lepiej sprawdza się podczas wieczorowych stylizacji.   

Nieformalna męska kamizelka w garniturze 

Nieformalna męska kamizelka tak jak kiedyś może także znaleźć zastosowanie jako element garnituru. W przeszłości kamizelki były zrobione z taiego samego materiału jak garnitur, dzisiaj odejmuje się mu formalności poprzez założenie nieformalnej kamizleki o innym kolorze lub/i tkaninie niż garnitur.  Najbardziej powszechny przykład takiego działania to założenie do granatowego garnituru szarej kamizelki. 

Bardzo ciekawym połączeniem jest także zastosowanie w garniturze męskiej kamizelki w kratę, pepitę lub inną mniej formalną, wyróżniającą się fakturę.      

Z czym nosić nieformalną męską kamizelkę? 

Oczywiście najbardziej domyślnym rozwiązaniem jest założenie nieformalnej męskiej kamizelki jako elementu nieformalnego garnituru albo zestawu koordynowanego, jednak są też inne możliwości. 

Koniecznie zapamiętaj ! 

Męską kamizelkę zawsze noś w towarzystwie koszuli. 

Możesz zrezygnować z krawata, ale jeżeli ubierzesz pod nią t-shirt`a będzie to wyglądało po prostu źle.

Męska kamizelka musi być tak długa, by nie wystawała spod niej koszula

Możesz sobie pozwolić na rozpięcie dolnego i (ewentualnie) jednego górnego guzika, jednak rozpięcie całości nie wygląda dobrze 

Jeżeli zamierzasz nosić kamizelkę solo to podwiń rękawy koszuli i nie wybieraj zbyt eleganckich spodni – chodzi o to aby wszystkie elelmenty stylizacji miało jednoznaczny charakter     

Męska kamizelka w kratę lub  niecodziennej fakturze materiału  czy barwie może być noszona pod kurtką jeansową, cardiganem albo dopasowanym płaszczem. W przypadku spodni dobrze zaprezentuje się w połączeniu z klasycznymi bawełnianymi chinosami, sztruksami, a przy odrobinie wyczucia również z jeansami.  W tym ostatnimi przypadku można uzyskać naprawdę ciekawe połączenie łączące element elegancki z casualowym.  W takim zestawieniu sprawdzą się szczególnie jeansy z wyższym stanem, spod których nie będzie widać koszuli. 

Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualnego gustu,a inspiracji można szukać praktycznie wszędzie zaczynając od Polskich ulic poprzez portale społecznościowe takie jak facebook i instagram a kończąc na blogach. W ramach inspiracji poniżej zamieszczamy klika stylizacji z nieformalną męską kamizelką, które nam wydały się warte uwagi.   

  

 

    

  

   

         

   

              

Nieformalna męska kamizelka, męska kamizelka w kratę,   męska kamizelka,  moda męska 

All comments