LEN. DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W NIEGO LATEM (I NIE TYLKO)?

LEN. DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W NIEGO LATEM (I NIE TYLKO)?

ZACZNIJMY OD POCZĄTKU 

Len ma niemal dziesięć tysięcy lat. To więcej niż bawełna. Początkowo robiono z niego nici (dratwy) służące do zszywania skór i worków, później same worki. Do produkcji ubrań zaczęto go wykorzystywać nieco później, ale z czasem przyjęło się twierdzić, że to tkanina dla biedoty. Co jednak spowodowało, że w połowie XX wieku wrócił na salony? Dlaczego obecnie szyje się z niego nie tylko ubrania, ale i obicia kanap, pościele, zasłony?

NIESAMOWITA TRWAŁOŚĆ

Z lnu zrobiony jest słynny Całun Turyński, którym owinięte było ciało Chrystusa. W niezłym stanie przetrwał ponad dwa tysiące lat. To świadczy o jego nieprzeciętnej wytrzymałości i długowieczności. Od naszych spodni nie wymagamy aż tak długiego żywota, ale jeśli świetnej jakości materiał połączymy z dobrym szyciem, to możemy uznać, że mamy rzecz praktycznie niezniszczalną. Len jest odporny na ścieranie i rozciąganie. Uszyte z niego ubrania długo zachowują pierwotną postać.  

PRZEWIEWNOŚĆ

Jego struktura przypomina siateczkę z dziurkami przepuszczającymi powietrze, przez które nasze ciało jest wentylowane w upalne dni. Nawet wtedy len wydaje się chłodny w dotyku. Dodatkową cechą lnu jest higroskopijność. Wchłania pot i nie sprawia wrażenia wilgotnego. Dodatkowo ma działanie antyalergiczne i antygrzybiczne. Samo dobro.

EKOLOGIA

Proces powstawania tkanin lnianych niewiele się zmienił przez tysiące lat. Nadal najpierw się len wysiewa, po pewnym czasie wyrywa tak, by zachować jak najdłuższe włókna i zostawia na polu przez kilkanaście dni, żeby zaznały deszczu, słońca, wiatru

JAK ROZPOZNAĆ PRAWDZIWY LEN?

W sieciówkach możemy kupić sporo ubrań z lnem w składzie, nie ma jednak co liczyć na to, że rzecz która ma go 20 czy 30 procent będzie tak samo trwała jak czysty len. Na pewno będzie tańsza, ale to tylko złudzenie, bo prawdopodobnie po jednym sezonie będzie się nadawała do wyrzucenia. Prawdziwy len ma charakterystyczne zgrubienia i supełki, które sprawiają, że jego powierzchnia jest nieregularna. Dodatkowo, kiedy przyjrzymy mu się z bardzo bliska, zobaczymy maleńkie włoski na powierzchni, coś jak meszek. Najlepsze lny produkuje się w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i … w Polsce

All comments