Chinosy co to jest, garść informacji.

Chinosy co to jest, garść informacji.

Modne chinosy

Czym w zasadzie są spodnie typu chino?

Chinosy to popularny model casualowych spodni do produkcji których wykorzystuje się wysokiej jakości tkaninę bawełnianą o skośnym splocie. W przeciwieństwie do jakichkolwiek innych modeli spodni są uniwersalne i mogą godnie konkurować z jeansami. Mimo, że wielu mężczyzn wciąż nadal niechętnie spogląda w ich stronę i nie potrafi odzwyczaić się od klasycznego jeansu, to przekonanie o tym, że dobrze dopasowane chinosy noszą wyłącznie metroseksualni mężczyźni mamy już dawno za nami.  

Garść historii spodni chinos

Męskie chinosy liczą już sobie ponad 100 lat. Powstały one na potrzeby żołnierzy stacjonujących w Indiach, którzy przenieśli je do domu po zakończeniu hiszpańsko-amerykańskiej wojny. 50 lat później chinosy przeniosły się do mody cywilnej i to właśnie Amerykanie przyczynili się do ich popularyzacji na świecie.  

Wojskowe chinosy

Popularność chinosów rozpoczęła się w armii....chinosy liga bluszczowa...jednak to za sprawą studentów elitarnej Amerykańskiej Ligi bluszczowej ugruntowała się ich pozycja w świecie mody męskiej.                                

Zalety spodni chinos      

Jednak to nie bogata historia była czynnikiem na skutek którego spodnie chinosy są obecnie tak lubiane przez miliony mężczyzn na całym świecie. Spodnie te mają kilka niewątpliwych zalet , które sprawiają, że  ludzie tak chętnie je noszą, należą do nich m.in.:

1. Duża paleta kolorów tkanin bawełnianych

Obecnie można kupić te spodnie w niemal każdym dostępnym kolorze; do najbardziej rozpowszechnionych należą odcienie żółci, zieleni, czerwieni oraz błękitu, a całą paletę barw spodni chino możecie zobaczyć tutaj.

2. Różnorodność krojów i elementów wykończenia    

Mimo, że klasyczne spodnie chinosy charakteryzuje prosta nogawka, niewielka liczba detali  (ukryte kieszonki z tyłu) i z pozoru wyglądają nieco jak klasyczne spodnie garniturowe bez kantu, to są od nich znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze w dotyku. Szyte w fasonie slim jak i regular mogą być użyte zarówno przez bardzo szczupłych jak i dobrze zbudowanych mężczyzn.  Jednak prawdziwie indywidualny charakter można nadać chinosom dzięki zastosowaniu w nich samodzielnie wybranych elementów wykończenia (często zapożyczonych z innych rodzajów męskich spodni) . Spodnie te z powodzeniem mogą być uszyte z takimi elementami wykończenia jak m.in.:

- mankiety,

- zakładki,

- zaszewki,

-boczne regulatory,

Chinosy z bocznymi regulatorami

Boczny regulator do pasa to efektowny dodatek w stylu retro. 

- metalowe, plastikowe lub wykonane z ekskluzywnych tworzyw guziki ( m.in. róg bawołu, orzech corozo),

-zamek metalowy lub kordlowy,

-nogawki proste, rozszerzone lub wąskie,

- kieszenie skośne, proste lub sportowe,

- kieszenie z jedną lub dwoma paspulami, 

- zastosowanie niskiego, średniego albo wysokiego stanu,

Rude spodnie chinosy

Jeżeli nie lubicie nosić marynarek, odważny kolor spodni jest tym co wyróżni was z tłumu i nada stylizacji niebanalnego charakteru.   

- gurt spodniowy z gumką (przytrzymuje koszulę we właściwej pozycji),

- zaprasowany kant, 

- oryginalna rzucająca się w oczy podszewka lub jej brak.

3. Uniwersalność zastosowań spodni chinos

Możliwość zastosowania w chinosach wielu różnych elementów wykończenia sprawia, że te męskie spodnie mogą być używane zarówno do załatwiania codziennych prozaicznych spraw, jak i w czasie  bardziej formalnych okazji. W zasadzie chinosy sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane założenie formalnego garnituru lub strojów takich jak frak czy smoking. Chinosy sprawdzą się m.in. na:

- randce z dziewczyną,

- w pracy w której nie funkcjonuje dress code oparty na garniturze ( np. w połączeniu z garniturem tworząc zestaw koordynowany),

- na spotkaniu z klientem,

- na wieczornym wypadzie ze znajomymi,

- na piwie z kumplami.

4. Łatwość zestawiania z innymi częściami garderoby

Chinosy to nie tylko uniwersalność zastosowań, ale i możliwość szybkiego skompletowania garderoby na dany dzień. Można je nosić w towarzystwie marynarki jako zestaw koordynowany, z koszulą i krawatem albo zwykłym t-shirtem czy swetrem. Łatwo również dopasować do nich obuwie, w tym przypadku sprawdzą się zarówno buty sportowe, jak i skórzane półbuty czy mokasyny.

Chinosy - Zestaw koordynowany 

Zestaw koordynowany to połączenie marynarki (odd jacket) i spodni (odd trousers) w kontrastujących ze sobą kolorach. Chinosy sprawdzają się w tej roli znakomicie. 

Podsumowanie:  

Spodnie chino ze względu na swoją uniwersalność razem z klasycznymi jeansami stanowią pozycję must have w szafie każdego dbającego o siebie mężczyzny.  Szczególnie przypadną do gustu  zwolennikom budowy garderoby kapsułowej. Są to spodnie, które nie tylko mają szerokie zastosowanie, lecz również ze względu na dużą paletę kolorów i możliwości personalizacji wielu elementów wykończenia umożliwiają noszącemu stworzenie prawdziwie indywidualnej i niepowtarzalnej stylizacji. 

All comments